Ještě o vápníku téma příspěvku
Název: Ještě o vápníku
- od:
Marcela datum: 2005-11-16
Nedávno jsme navštívili se synem (2 a 3/4) naši alergoložku, a ta nám vysadila mléko v jakékoli podobě a jako náhradu nám doporučila, cituji: Domácí "Jehněčí dieta dle Rezzy a Cardiho": Jehněčí maso(nebo vepřové)- 100g, olivový olej - 40g, předvařená rýže - 70g, vápník - druh dle doporučení lékařky (nám ho hradila VZP) - 300mg, sůl a 1 l vody. 1 litr této diety odpovídá 750 kaloriím a nahradí 1 litr mléka!!! Vše se samozřejmě připraví v jedlé podobě pro dítě. A ještě bych přidla citaci z knihy Jiřího Janči - Co nám chybí (nakl.Eminent): Při nedostatku vápníku dochází o odebírání vápníku z kostí, nejprve z čelistí a pak ze žeber, obratlů a kostí končetin. Abychom ale měli "hustější" kosti a zuby, je ovšem kromě vápníku třeba i dostatek vit.D,C a kyseliny listové. Přisvojitelnost vápníku v těle je vázána na přítomnost vit. D a i hořčíku. Dále uvádí obsah Ca v některých potravinách v mg na 100 gramů potraviny: sýry - od 700 do 995, sýry tavené tučné - 430 až 530, mléko a kefír - 118, celé vejce - 48, žloutky - 147(asi 6,5ks), šproty - 1003, sardinky bez oleje - 437, různá zelenina - 45až95. Takže z mé strany o vápníku je to vše, snad to někomu pomůže v orientaci. Ahojte.
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: Ještě o vápníku
- od: Monika datum: 2005-11-16
Ja jsem psala o té knize a tam jsou i tabulky hodnot kolik jaká potravina obsahuje vápníku.např.100ml kravského mléka obsahuje 117-119mgvápníku a pomeranč střední vel. ho má 50-110mg a pro děti 1-6let je definovaná denní dávka 500-900mg vápníku.je to knížka napsaná doktorem určená i pro lékaře,když jsem si jí četla tak mě strach o vápník a pod. přešel.
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: Re: Ještě o vápníku
- od: Petr datum: 2005-11-17
Dobrý den, podle mne nejde pouze o hodnoty množství vápníku v potravinách nebo potravinových doplňcích, ale jde také o fakt, jak je tělo schopné vápník vstřebat. Obecně lze konstatovat, že absence mléka ve stravě není pro příjem vápníku problémem, ale na druhou stranu můžeme na případě našeho Petra (popisovala to v předchozích příspěvcích Lenka) konstatovat, že vápník mu chybí a v určitém období vývoje je nutné ho asi doplňovat. Vzhledem k alergické reakci na citrus pro nás konkrétně pomeranče nepřipadají v úvahu. Kdysi se tvrdilo, že pokud dítě okusuje zdi, jde o jasný projev nedostatku vápníku - otázkou je zda se na to dá v dnešní době spolehnout :-).
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: Re: Re: Ještě o vápníku
- od: Aneta datum: 2009-02-12
Dobrý den chtěla bych se zeptat ....je mi 14 let a hrozne mi chutná okusování zdi....je to ostuda ja to vim nasi nevi co se mnou....mam zanet zaludku ale to mi nasli uz pred 2 roky a to jsem zed nejedla...ach jo hrozne mi to chutná...nevim jak s tím přestat zkousela jsem si tu chut zdi nekde najit v dalsich potravinách,ale nic....poradte mi prosim.....:( děkuji...
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: Ještě o vápníku
- od: Blanka datum: 2009-02-12
Tělo přijímá vápník lépe z rostlinných zdrojů než z živočišných. Přemíra bílkovin a fosfátů jeho vstřebávání blokuje.Např. ve 100g sezamu je ho asi tolik jako ve stejném množství sýru eidam, mandle a petrželka +-250mg, fenykl a tofu přes 100mg, brokolice skoro 90mg (vše ve 100g).
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Přidat nové téma do diskuse
(využitím této volby přidáte nové téma do diskuse, pokud chcete odpovědět na vloženým příspěvek využijte odkaz odpovědět pod konkrétním příspěvkem)
Poslat odkaz tématu diskuze na e-mail