sociální dávky - potravinová alergie téma příspěvku
Název: sociální dávky - potravinová alergie
- od:
Jana datum: 2010-05-31
Dobrý den, prosím o radu, četla jsem sice články o sosiálních dávkách na tomto webu, ale na úřadě o tom nechtějí nic slyšet. Je stále ještě možné čerpat nějaké dávky resp. navyšuje postižení potravinovou alergií životní minimum? Mám desetiměsíčního syna s potvrzenou potravinovou alergií na pšenici, lepek, bílkovinu kravského mléka, vejce a ořechy. Jako náhradu mléka může pít jen Neocate. Náklady na péči o synka jsou samozřejmě poměrně vysoké a to i za předpokladu, že nekupuji hotové výrobky (které jsou pro něj plné alergenů), vařím mu vlastní jídlo a pečivo peču sama.
Na úřadě mi však řekli, že jakékoliv dávky mohu čerpat pouze za předpokladu, že máme na rodinu (tři lidé) příjem menší než 9 000 Kč. Než jsem odešla na mateřskou, platila jsem daně jak mourovatá a přijde mi neuvěřitelné, že v době, kdy krátkodobě (v době rodičovské dovolené) potřebuji od státu pomoc, žádnou nedostanu, kromě směšného rodičovského příspěvku. Je tomu skutečně tak? Máte někdo nějaké zkušenosti s čerpáním dávek či navýšením životního minima? Poradíte mi, co s tím? Děkuji
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: sociální dávky - potravinová alergie
- od: Adéla datum: 2010-06-01
Já vám moc neporadím, ale nedá mi to, abych si taky nepostěžovala: v 3 letech dcery (s alergiemi přesně stejnými, co popisujete vy +ještě na další potraviny -např.jablko, mrkev, atd.atd., s tím, že po pozření např.stop BKM nebo vajec má anafylaktický šok; taky máme Neocate) jsem žádala o RP do 7mi let, protože mi ji nevzali do školky (nemůže se tam stravovat a navíc, riziko, že by dostala do ruky třeba bonbon se stopami BKM -těžko si přestavit, jak učitelka píchá Epipen...)-a nedostala ho (ani po odvolání), dítě bylo uznáno pouze jako dlouhodobě nemocné, což nedává nárok na RP do 7mi let. Žádala jsem tedy alespoň o PnP (příspěvek na péči) 1.stupeň- a nedostala ani ten, v řízení o PnP dítě bylo shledáno zcela zdravým!!!(posudkové řízení o PnP nemá co dělat s řízením o RP do 7mi let, proto v jednom řízení může být dítě uznáno jako dlouhodobě nemocné a v druhém jako zdravé-tak , aby maminka neměla na nic nárok). A co teď? Zůstat s dítětem, které stojí opravdu nemálo peněz, doma absolutně bez příjmu??! Nemám slov...
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: sociální dávky - potravinová alergie
- od: Vera datum: 2010-06-01
Obávám se, že vás zklamu. Kdybyste si požádala o zdrav.posudek na dítě, které by bylo uznáno jako dlouhodobě nemocné, pak Životní minimum (ŽM) by bylo z 7080 Kč (2880=1.dospělá osoba v domácnosti + 2600=Každá další dospělá osoba v domácnosti + 1600=dítě do 6let věku) navýšeno na 7400 Kč (2880+2600+1600*1,2 =7400;koeficient 1,2 odpovídá dlouh.nem.dítěti). Zákon říká: " Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny." Takže vaše ŽM za předpokladu, že dítě bylo uznáno dlouh.nemocným, je 7400 - vynásobíme *2,4 = 17 760. Pokud tedy máte rodič.příspěvek 7600Kč, váš manžel by musel vydělávat max. 10 160Kč, abyste dosáhla na příspěvek na takové dítě (neb rodič.příspěvek matky se do celk. příjmů započítává též). Pokud by však vaše dítě bylo uznáno jako dlouhodobě zdravotně postižené (což je sice u 10M dítěte nepravděpodobné, ale uvažujme to) - pak koeficient =2,4, vaše ŽM by bylo 9320 Kč, vynásobme toto *2,4=22 368 Kč je hranice rozhodného příjmu pro nárok na přídavek na dítě. Po odečtení rodič.příspěvku 7600Kč zjistíme, že váš manžel může vydělávat max. 14768 Kč, abyste dosáhla na přídavek na dítě. Tento přídavek na dítě by činil v obou uvažovaných případech 500 Kč.
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Název: Re: Re: sociální dávky - potravinová alergie
- od: Jana datum: 2010-06-01
Děkuji za informace.
odpovědět, přidat nový příspěvek k tématu
Přidat nové téma do diskuse
(využitím této volby přidáte nové téma do diskuse, pokud chcete odpovědět na vloženým příspěvek využijte odkaz odpovědět pod konkrétním příspěvkem)
Poslat odkaz tématu diskuze na e-mail