Pod pojmem malabsorpce se rozumí takový stav organismu, kdy dochází k poruchám vstřebávání živin. Malabsorpčním syndromem je tedy takové doprovázeno takové onemocnění, kdy organismus není schopen zpracovat (úplně nebo částečně) určitou živinu (živiny) v trávicí soustavě, zejména ve střevu, a následkem nedostatku této živiny dochází k oslabení organismu a následným chorobám.
Malabsorpční syndrom je někdy popisován českým názvem Porucha vstřebávání živin, anglickým výrazem Malabsorption Syndrome nebo jako Malabsorpce.
Primární malabsorbční syndrome nebo obecně malabsorbční syndrome je taková porucha vstřebávání živin, která vzniká na úrovni enterocytů - cylindrických epitelových buněk tlustého nebo tenkého střeva.
Sekundární malabsorpční syndrom je porucha vstřebávání živin způsobená onemocněním jiných orgánů trávicí soustavy - takzvaná maldigesce (například spatná funkce jater, slinivky). Sekundárně poruchu vstřebávání živin může způsobit i infekce nebo zánět.
Symptomů malabsorpčního syndromu může být poměrně mnoho a mezi nejčastější příznaky poruchy příjmu živin se řadí:
Uvedené symptomy mohou napovědět, že při malabsorpčním syndromu má pacient problém se vstřebáváním tuků, proteinů, cukrů, prvků nebo vitamínů a podle konkrétního typu malabsorpce se projevují konkrétním příznakem.
Mezi nejznámější onemocnění, které mají souvislost s malabsorpčním syndromem, patří:
Malabsorpce je diagnostikována podle typu různými gastroenterologickými testy, zejména následujícími:
Léčba onemocnění provázeného malabsorpčním syndromem je odvislá od konkrétní choroby, kterou je pacient postižen.
V případě Celiakie je jediným spolehlivým lékem bezlepková dieta a její striktní celoživotní dodržování. V případě intolerance laktózy se pacient musí vyvarovat bezmléčné respektive bezlaktózové stravy.
Autor článku: Petr
Počet zobrazení článku: 22988
Diskuse ke článku: Malabsorpční syndrom
Obecné články o problematice potravinové alergie a potravinové intolerance
Všechny články sekce: Články alergie